İmplant

İmplant


İmplant

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi
amacı ile yerleştirilen ve organizma

 için herhangi bir yan etkisi olmayan, kemik dokusu ile birleşimini tamamladıktan sonra da tabii bir diş gibi iş görebilen, titanyum metalinden imal edilen; plak, vida ve çivilere implant adı verilir. İmplant üzerine yapılan diş, doğal dişiniz gibi görünür, tıpkı doğal performans gösterir.
İmplant genel sağlık durumu iyi olan her hastaya uygulanabilir. Kemik gelişimi tamlanmamış genç bireylerde tercih edilmemektedir. Diş implantlarının uzun ömürlü olabilmesi için, etrafında belirli kalınlık ve boyutta sağlam çene kemiği bulunması gerekir. İmplant uygulaması için üst yaş limiti yoktur.

Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam bir uyum içinde bulunması gerekir. Yerleştirilen implantın çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adlandırılır.
Osseointegrasyon için, operasyon türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre operasyondan sonra en az 3, en fazla 6 ay gibi bir süre gereklidir. Bu süre tamamlanınca, uygun implant üstü protez yapılır.

İmplant uygulamasının yararları nelerdir?
-Hastaları hareketli protez kullanımından kurtarır. Hastalar tekrar sabit dişlere kavuşabilirler. Bir elmayı ısırarak yiyebilme rahatına erişilebilir.

-Kısmi diş eksikliklerinde köprü protezi yapılırken, dayanak olarak kullanılacak olan sağlam dişlerin aşındırılmasından kurtarması açısından implant ekimi çok faydalı bir tedavi yöntemidir.

-Total dişsizlik vakalarında total protezlerinin altına yaklaşık 2-4 adet implant yerleştirilerek, protezlerin tutuculuğunu maksimum seviyeye getirmek hastalar açısından çok rahatlatıcı tedavi yöntemidir.-İmplantlar tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin bütünlüğünü bozmadan fonksiyon ve estetiği yeniden kazandırırlar.

-İmplant üstü protez kullanan hastalar, hareketli protezlerine göre çiğneme kuvvetlerinin 2 ay içerisinde %85 arttığını söylemektedirler. Bu oran üç sene sonra %300 lere çıkmaktadır.
İmplant üstü hareketli protezler ve köprüler, doğal dişlere çok yakın fonksiyon görürler.

-İmplantların çürümesi diye bir şey söz konusu değildir. Soğuk-sıcak hassasiyeti yaşanmaz. Hasta implantını kendi dişi gibi kullanabilir, fırçalayabilir, diş ipi kullanabilir.

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi

Anketler

Diş fırçanızı hangi ölçütlere göre seçiyorsunuz?